Kiedy z dzieckiem do dentysty?

Najlepiej już wtedy, kiedy wyrosną mu pierwsze ząbki. Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do leczenia stomatologicznego powinno rozpocząć się około 2 roku życia. Warto zadbać, aby pierwsza wizyta u dentysty nie budziła w dziecku nieprzyjemnych odczuć.

Zaplanowanie debiutanckiej wizyty w gabinecie stomatologicznym dopiero w sytuacji bólu zęba lub skomplikowanego zabiegu to zdecydowanie zły pomysł. Może wywołać on w dziecku lęk przed dentystą na całe życie. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter kontrolny. Stomatolog ocenia, czy wszystkie ząbki prawidłowo się rozwijają, oswaja dziecko z wyposażeniem gabinetu i udowadnia, że otwarcie buzi przed zabiegiem nie musi automatycznie wywoływać w nim strachu. Im częstsze wizyty kontrolne, tym dziecko łatwiej przyzwyczai się do leczenia dentystycznego.

 

Pierwszy raz w gabinecie

Najlepiej wybrać gabinet dostosowany do potrzeb dziecka na każdej płaszczyźnie – także wizualnej, czyli wyposażony w kolorowe ściany i fotele czy kącik z zabawkami. Takie otoczenie sprawi, że maluch poczuje się w gabinecie dobrze i bezpiecznie. Warto także na pierwszą wizytę udać się do pedodonty, czyli stomatologa dziecięcego, który potrafi nawiązać dobry kontakt z najmłodszymi pacjentami.

Ogromnie ważna jest także rola rodzica. Powinien on dokładnie wytłumaczyć dziecku, jak będzie wyglądała wizyta oraz nie przenosić na niego własnych negatywnych uczuć związanych z dentystą. Nie może go przy tym fałszywie zapewniać: „nic nie będzie bolało” jeśli wie, że w rzeczywistości będzie inaczej. Takie działania sprawią, że dziecko poczuje się oszukane i wzmogą w nim lęk przed kolejnymi wizytami. Warto także nagrodzić malucha za udaną wizytę, choć najlepiej nie słodyczami.

Szczerość, serdeczność, poczucie bezpieczeństwa i opieka ze strony rodzica i dentysty to klucz do pomyślnego debiutu w gabinecie stomatologicznym.