Dbanie o zęby mleczne

Dbanie o zęby małego dziecka jest bardzo ważne, ponieważ to od zdrowia mlecznych ząbków zależy dobra kondycja zębów następnych. Próchnica z zębów mlecznych przenosi się na stałe i negatywnie wpływa na stan dziąseł. Jeśli zęby wypadną zbyt wcześnie, mogą powstać u dziecka wady zgryzu, które staną się problemem w przyszłości.

Troska o higienę jamy ustnej konieczna jest więc już od urodzenia dziecka. Nawet wtedy, kiedy dziecko nie posiada jeszcze zębów, należy po każdym posiłku przemywać dziąsła gazą nasączoną letnią wodą. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, można używać już szczoteczki silikonowej, którą nakłada się na palec i czyści zęby ciepłą wodą.  Gdy zębów będzie więcej, warto użyć do ich czyszczenia szczoteczki z miękkiego włosia. Dla rocznego dziecka odpowiednia będzie pasta niezawierająca fluoru, a jak maluch nauczy się płukać żeby i wypluwać wodę, można zastosować tę z małą zawartością fluoru.

Ważne jest regularne wymienianie szczoteczki i wyrabianie nawyku mycia zębów po posiłkach. Warto udać się z dzieckiem do dentysty, aby pokazać mu pierwsze zęby i powtarzać te kontrole co jakiś czas, zwłaszcza, gdy zauważymy niepokojące zmiany na ząbkach. Jeśli żeby są zdrowe, to dobrze jest je zalakować czy pokryć ochronnym lakierem. Kiedy doszło do powstania w zębie ubytku, trzeba go jak najprędzej wyleczyć. Około 6 roku życia należy wybrać się z dzieckiem na kontrolę do ortodonty. Do innych profilaktycznych zadań, które dobrze wpłyną na higienę jamy ustnej dziecka jest rezygnacja z dużych ilości cukru w diecie malucha.